Zaszczep wiedzę o szczepieniach to hasło tegorocznego Pikniku na zdrowie, który odbył się 12 czerwca br. W trakcie wydarzenia eksperci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w sposób bardzo przystępny wytłumaczyli, jakie korzyści wynikają z poddania się szczepieniu oraz przedstawili ewentualne możliwe zdarzenia niepożądane po podaniu zastrzyku. Ze względu na sytuację epidemiczną, tegoroczny Piknik odbył się w formie online. Rozmowy były transmitowane na żywo na Facebooku Hevelianum w trzech blokach tematycznych.

Wszyscy widzimy, jak duże emocje wywołuje temat szczepień, szczególnie teraz, kiedy prowadzony jest Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Duża część Polaków waha się albo rezygnuje z przyjęcia szczepionek, nie tylko tych przeciwko SARS-CoV-2, bazując nie na rzetelnej i eksperckiej wiedzy, a na komentarzach wątpliwych specjalistów i krzykliwych tytułach w prasie i Internecie. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Pikniku na zdrowie, którego hasłem przewodnim było Zaszczep wiedzę o szczepieniach, pozwoli wszystkim podjąć słuszną decyzję za każdym razem, kiedy staną oni przed wyborem – szczepić się czy nie? Sprawi, że świadomą decyzję podejmą rodzice, którzy o szczepieniu decydują za swoje dzieci, ale też wielbiciele podróży lub urlopowicze, którzy zastanawiają się czy dzięki szczepionce np. przeciwko żółtaczce, będą bezpieczniejsi. Niech argumentem za będzie również fakt, że od pewnego czasu pojawiają się nowe przypadki odry – ostrej, zakaźnej choroby wirusowej, która od dawna nie występowała w Polsce na taką skalę. Specjaliści biją na alarm, że w wyniku intensywnych działań środowisk antyszczepionkowych, powrócić mogą także polio czy krztusiec.

W trakcie wydarzenia dr hab. Tomasz Smiatacz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych oraz konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed starał się pomóc podjąć dobrą decyzję wszystkim, którzy stoją przed dylematem związanym ze szczepieniem. Przekonywał, że szczepienia są wynalazkiem, które zmienia otoczenie człowieka na lepsze, na naszą korzyść, jak wynalazek koła czy antybiotyku. – Szczepienie jest w naturze człowieka. Jeśli Państwo macie wątpliwości to możecie je rozwiać podczas wizyty kwalifikującej, to jest właśnie czas decyzji, po rozmowie ze specjalistą – podkreślił dr hab. Tomasz Smiatacz. – Zawsze możecie powiedzieć – nie dziękuję. Ja sam się szczepiłem i Państwa namawiam do podjęcia własnej decyzji, niech ona będzie racjonalna, a nie emocjonalna.

Dr Anna Kuna, specjalistka chorób wewnętrznych, medycyny morskiej i tropikalnej, adiunkt w Katedrze Medycyny Tropikalnej i Parazytologii – Krajowym Ośrodku Medycyny Tropikalnej w Gdyni podpowiedziała, jak przygotować się do zdrowej podróży, uwzględniając szczepienia, które zabezpieczają nas przed wieloma chorobami. Szczególnie jest to ważne teraz, gdy wszyscy marzymy, by w końcu pozwiedzać świat. Wskazywała, że w Internecie są strony, na których można znaleźć rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień, np. https://www.cdc.gov/travel


– Szczepimy wtedy, gdy jest to potrzebne, nie szczepimy wszystkich wszystkim – tłumaczyła dr A. Kuna. – Szczepienia muszą być dobrane w sposób merytoryczny i logiczny. Kluczowe w tej decyzji są: miejsce wyjazdu, czas pobytu, wiek, szczepienia do tej pory przyjęte i tryb podróży. Ważny jest też budżet pacjenta, bo szczepienia te są płatne. Dr Anna Kuna przekonywała, że możliwe jest takie przygotowanie do każdej podróży, by było przyjemnie i bezpiecznie. – Do zobaczenia na szlaku – powiedziała.

Dr hab. Joanna Renke, specjalistka w dziedzinie pediatrii i immunologii klinicznej, adiunkt Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed opowiedziała o szczepieniach u dzieci, które od ponad 200 lat ratują im życie. – Każda ze szczepionek została stworzona z powodu bezradności lekarzy, którzy nie mogli opanować epidemii – tłumaczyła dr hab. J. Renke. – Szczepienia to wielkie osiągnięcie nauki. Nowe epidemie będą się pojawiać, bo mamy gwałtowny rozwój we wszystkich dziedzinach życia. Jednak rozwój wakcynologii pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, że szczepienia ograniczą rozszerzanie się nowych chorób zakaźnych.

Podczas Pikniku była też możliwość zadawania pytań ekspertom na czacie. Uczestnicy chcieli wiedzieć, czy osoby zaszczepione mogą zarażać, czy konieczna będzie trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19, dlaczego niektóre szczepionki są dwudawkowe, a inne jednodawkowe, co ze szczepieniami dzieci przeciwko COVID-19.


Więcej informacji i materiałów edukacyjnych można znaleźć na www.pikniknazdrowie.gumed.edu.pl. Zachęcamy do lektury poradnika Czy warto się szczepić, w którym na najczęściej zadawane pytania odpowiada prof. dr
hab. Piotr Trzonkowski.


Organizatorami wydarzenia byli: Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Hevelianum. Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl i Gdańsk.pl

Scroll to top