Kolorowe kosze na śmieci pojawiły się na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Powód? Zmiana sposobu segregacji odpadów, która obowiązuje wszystkich właścicieli nieruchomości od 1 lutego 2020 r. Teraz śmieci zgromadzone podczas pracy wrzucamy, tak jak w swoich domach, do pięciu różnych pojemników (frakcja mieszana została zastąpiona od 1 lutego frakcją odpady resztkowe). Do tej pory taką segregację prowadzili tylko chętni właściciele gospodarstw domowych w Gdańsku, teraz wytyczne obowiązują wszystkich mieszkańców, firmy i instytucje. Czyli, aby płacić mniej trzeba segregować. Nowy sposób segregacji doskonale wpisuje się także w wartości Uczelni, która przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko naturalne.
Główne zasady segregacji śmieci w GUMed
Odpady komunalne segregujemy na 5 podstawowych frakcji:

Kosze do segregacji zostały już rozstawione w częściach wspólnych budynków GUMed (hole, korytarze, kuchnie). W pokojach znajdować się będą tylko i wyłącznie kosze na odpady frakcji papierowej. W toaletach znajdą się kosze na frakcje bio (zużyty papier ręcznikowy) oraz resztkowe (higieniczne). Sukcesywnie będą też instalowane ręczne zgniatarki butelek i puszek.
Ponadto w Uczelni gromadzimy osobno w wydzielonych strefach (przy wejściach głównych, portierniach):
- zużyte baterie i tonery
- elektrośmieci (bez baterii)
- duże kartony (złożone)
a dodatkowo na terenach katedr i zakładów:
- odpady biomedyczne
- sprzęt do kasacji
Z dniem 1 stycznia 2020 r. zmieniły się także zasady wystawiania karty przekazania odpadu medycznego i chemicznego (KPO). Wszystkie karty będą wystawiane przez posiadacza odpadu, czyli przez GUMed (jednostka wytwarzająca odpady) tylko w formie elektronicznej na stronie Bazy Danych o Odpadach (BDO). Karty przekazania odpadu będą zakładane przez Sekcję ds. BHP i Ppoż., dlatego każdorazowo przed planowanym odbiorem odpadów biologicznych należy przesłać zgłoszenie na adres bhp.odpady@gumed.edu.pl z informacją skąd trzeba odpady odebrać oraz z przybliżoną wartością podaną w kg.
Zasady:
- odpady biologiczne przekazujemy w workach koloru czerwonego lub jeśli jest to odpad biologiczny niezakaźny w workach koloru żółtego
- każdy worek musi być zamknięty oraz posiadać naklejoną naklejkę identyfikującą zawierającą nr rejestrowy (000046822), a także nazwę jednostki (dostępne są w Sekcji ds. BHP i Ppoż.)
- worki niezamknięte oraz bez naklejek nie będą odbierane przez firmę
- do worków nie wolno wrzucać szklanych lub plastikowych pipet, szkła, szklanych lub plastikowych butelek, igieł oraz innych ostrych narzędzi
- pipety, szkło, szklane lub plastikowe butelki, igły oraz inne ostre narzędzia, powinny znajdować się w czerwonym plastikowym pojemniku lub w przypadku jego braku w pojemniku kartonowym twardym, bez możliwości przebicia jego ścianek (pojemnik kartonowy powinien być umieszczony w czerwonym worku z przyklejona naklejką)
- ostre narzędzia i szklane przedmioty, które nie będą odpowiednio zapakowane nie będą odbierane.
W ramach akcji #ekoGUMed rekomendujemy również:
• dać kartkom drugą szansę – prosimy drukować również na drugiej stronie lub wykorzystywać na notatki
• używać papierowych lub szklanych kubków zamiast plastikowych
• używać siatki wielorazowego użycia, a nie plastikowe
• kupować napoje w szklanych opakowaniach
• korzystać z naczyń filtrujących wodę
• zbierać nakrętki plastikowe do pojemników i przynieść do Sekcji Promocji (budynek nr 13)
Dodatkowe informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki odpadami dostępne są na stronie https://www.czystemiasto.gdansk.pl/.
Do pobrania:
Zasady segregacji śmieci (809 KB)
Bezpłatna aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która pomaga w codziennej segregacji odpadów jest dostępna w wersjach na Android oraz IOS.
